O czym pamiętać, wybierając projekt domu?

Projektując dom, musimy zdecydować o wielu kwestiach, które zaważą na jego późniejszej funkcjonalności. Niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy projekt, czy współpracujemy w tym zakresie z profesjonalistą, trzeba ustalić, co ma dla nas największe znaczenie.

Mały dom – czyli jaki?

Dla jednego niewielkim domem będzie dom o powierzchni 120m2, a dla kogoś innego – 200m2. Projekty małych domów z garażem zazwyczaj pozwalają na pewne modyfikacje pod względem ostatecznych wymiarów.

Jeśli nie macie pewności, jaki rozmiar domu będzie Wam odpowiadał, warto to sprawdzić. Jeżeli istnieje taka możliwość – odwiedźcie kogoś mieszkającego w domu o wymiarach, które Was interesują i sami oceńcie, czy taki jego rozmiar Wam odpowiada.

Parterowy lub piętrowy: wady i zalety

Małe domy z garażem mogą być zarówno budynkami piętrowymi, jak i parterowymi. Decydując o ostatecznym kształcie projektu, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • czy lubię chodzić po schodach?
  • jak często miewam gości i czy chcę oddzielić przestrzeń życiową od tej dla gości?
  • jak wiele powierzchni na działce chcę poświęcić na dom?

Po rozważeniu powyższych kwestii możliwe jest podjęcie decyzji dotyczących wyglądu budynku. Warto także zasięgnąć opinii profesjonalisty, który udzieli szeregu pożytecznych wskazówek.

Mały dom z garażem – funkcjonalność i design

Na etapie wyboru projektu małego domu z garażem warto zwrócić uwagę na odpowiedni układ pomieszczeń. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nam on odpowiada. Zamiana miejscami łazienki z sypialnią niesie za sobą konieczność umieszczenia instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej w nieco innych miejscach – dlatego tę decyzję warto podjąć już na etapie projektowania budynku.

Gotowe projekty domów z garażem są przeznaczone w dużej mierze dla osób, których działki są niewielkie i często nieustawne. Dają możliwość postawienia wygodnego domu nawet na bardzo trudnej do zorganizowania powierzchni.