Jak wybrać oświetlenie kuchenne?

Kuchnia często jest takim domowym centrum dowodzenia. Z założenia ma służyć głównie do gotowania, ale nieraz jest tak, że to w niej rozgrywa się domowe życie. Wypadałoby więc o nią zadbać i wypadałoby stworzyć z niej miejsce przytulne, komfortowe, praktyczne i miłe dla oka. W tym celu trzeba natomiast obmyśleć każdą część aranżacji, jak najlepiej dopasowując do niej nawet typ oświetlenia.

Warianty do wyboru

Funkcjonalność to taka podstawa, o którą zawsze trzeba zadbać, bo nic nie jest w stanie jej zastąpić. Lampy do kuchni nie mogą być wyłącznie piękne. Ich typ trzeba dostosować do zadań, jakie chce się im powierzyć, bo jednak inna lampa sprawdzi się jako doświetlenie blatu roboczego, a inna jako centralne oświetlenie zawieszone na samym środku sufitu. W aranżacjach kuchennych przeważnie ma się jednak do czynienia z podobnymi wariantami. Są to m.in. klasyczne lampy sufitowe, diody typu LED (umieszczane przede wszystkim pod szafkami), oświetlenia zadaniowe oraz typowe już oświetlenia dekoracyjne, od których nie oczekuje się jakiejś szczególnej praktyczności, a wyłącznie jak najlepszego wyglądu.

Dopasowanie do wielkości pomieszczenia

Metraż pomieszczenia w dużym stopniu sugeruje, jakie lampy będą do niego pasować. Maleńkich kuchni raczej nie powinno się przytłaczać olbrzymimi kloszami czy kolorowymi gigantycznymi żyrandolami. Lepiej sprawdzą się w nich klasyczne plafony przymocowywane bezpośrednio do sufitów albo ewentualnie oświetlenia wykonane z przezroczystych kryształów, które za sprawą swojej barwy pięknie wtapiają się w otoczenie, a wręcz są je w stanie dodatkowo optycznie powiększyć poprzez odbijanie padającego na nie światła. Z kolei duży metraż potrzebuje właśnie bardziej wyrazistych dodatków. W jego przypadku lepiej unikać niewielkich i niepozornych lamp do kuchni, a zamiast tego wybrać kilka takich propozycji, które będą się wyróżniać i nie zginą na tle dużej przestrzeni.

Dopasowanie do stylu wnętrza

Zarówno metraż, jak i styl wnętrza pomaga w doborze pasującego do niego oświetlenia. Innych rzeczy będzie potrzebować super nowoczesna kuchnia, a innych ta zaprojektowana w sposób tradycyjny i klasyczny. Na szczęście teraz w sklepach z oświetleniem można natknąć się niemalże na każdy typ lamp. Te nowoczesne zachęcają monochromatyczną kolorystyką, dużymi rozmiarami i prostymi konstrukcjami, podczas gdy te klasyczne cieszą oko z uwagi na mnogą ilość elementów dekoracyjnych. Lampy do kuchni są w stanie wiele zdziałać z każdym wnętrzem. Mogą stać się jego dopełnieniem albo wręcz przeciwnie – wejść w rolę kontrastującego z nim elementu.