Jak dopasować lampy retro do modnej kuchni?

Konwencja retro cieszy się niezmiennie dużą popularnością. Urządzane w tym stylu wnętrza uznawane są za wyjątkowo modne i przytulne. Meble i dodatki zwykle podkreślają niebanalny charakter aranżacji. Styl vintage to rozwiązanie chętnie wybierane między innymi w kuchniach. W tych pomieszczeniach wyjątkowo ważne jest odpowiednie dopasowanie oświetlenia. Jak dobrać lampy retro do kuchni?

Jak funkcjonalnie dopasować oświetlenie?

Podczas urządzania kuchni warto dokładnie przemyśleć dobór wszystkich lamp. Główne źródło światła, umieszczone pod sufitem, powinno równomiernie rozjaśniać całą przestrzeń pomieszczenia. W kuchniach ze strefą jadalnianą warto umieścić je nad stołem, przy którym spożywa się posiłki. Oprócz lampy sufitowej, powinny znaleźć się tutaj dodatkowe źródła światła. Szczególnie istotne jest umieszczenie odpowiednich akcesoriów nad blatem roboczym. W tej roli doskonale sprawdzają się kinkiety. Jeżeli kuchnia z jadalnią jest pomieszczeniem o dużej powierzchni, dobrym pomysłem może okazać się też stojąca lampa na stole. Poszukując lamp do kuchni należy pamiętać o tym, że poziom wilgotności w takich pomieszczeniach jest zwykle dość wysoki. Warto więc decydować się na akcesoria o klasie wodoszczelności oznaczonej symbolem IP44. Zaleca się również upewnić, że materiał, z którego wykonano obudowę jest odporny na korozję. Metale i tkaniny powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane.

Modna kuchnia w stylu retro

Poszukując odpowiednich lamp, należy również zwrócić uwagę na dopasowanie ich do aranżacji. Warto pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. W pomieszczeniach w stylu retro korzystnym rozwiązaniem są zarówno stonowane odcienie, takie jak szarości, beże i brązy, jak i kontrastowe zestawienia. W tym drugim przypadku, warto umieszczać intensywnie wybarwione dodatki na tle delikatnych kolorów. Wśród lamp o nasyconych odcieniach dobrym wyborem mogą okazać się modele żółte, błękitne i zielone. Choć z konwencją vintage najczęściej kojarzone są materiałowe abażury z frędzlami, w kuchni warto postawić na rozwiązania bardziej odporne na zabrudzenia. Świetnym pomysłem z pewnością okażą się lampy z metalowymi osłonami na żarówki. Dużą popularnością cieszą się tutaj emaliowane klosze. Korzystnym rozwiązaniem mogą okazać się również akcesoria szklane i porcelanowe. Dobrym wyborem z pewnością będą lampy o barwie miedzi lub mosiądzu. Przemyślany dobór oświetlenia umożliwi stworzenie funkcjonalnej aranżacji kuchni. Modne lampy w stylu retro sprawią, że pomieszczenie będzie posiadało wyjątkowy charakter.