Jak dodać wnętrzu staroświeckiego uroku – kinkiet hotelowy i lampa z kloszem

Jednym z, nie bez powodu, bardzo popularnych nurtów dekoracji wnętrz jest styl eklektyczny, w umiejętny sposób łączący elementy pochodzące z różnych stylów i epok. Ponieważ oświetlenie gra bardzo znaczącą rolę w budowaniu nastroju we wnętrzach, warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi doborowi lamp, a także żarówek. Jak wykorzystać lampy nasufitowe, kinkiety hotelowe czy stojące lampy z kloszem w urządzaniu interesującego wnętrza?

Oświetlenie w pomieszczeniu a nastrój

Zanim przejdziemy do kwestii wyglądu i umiejscowienia lamp, warto dowiedzieć się nieco o samych żarówkach. Ważna jest nie tylko żywotność żarówki i ilości energii, którą pobiera – najbardziej wydajne, pod oboma względami, są żarówki LED – ale również barwa i jasność światła, które emituje. W domu najlepiej sprawdzi się światło białe, mające być najbardziej podobne do światła słonecznego, oraz światło żółte, przypominające światło emitowane przez ogień. Dzięki użyciu żarówek o różnej barwie i mocy w różnych pomieszczeniach możemy zmienić panujący w nich nastrój. Przykładowo, w sypialni lepiej sprawdzi się żółte, niezbyt mocne światło, które pomoże nam się wyciszyć przed snem, podczas gdy światło białe wysyłałoby sygnał „nie śpij, wciąż jest dzień”. Dla stworzenia nastrojowej, wyciszającej atmosfery takie samo światło warto zainstalować w łazience, jednak z drugiej strony, podobnie jak kuchnia, łazienka powinna być wyposażona również w białą, jasną żarówkę, bo właśnie w takim świetle najlepiej widzimy różne szczegóły. Podobnie różnego rodzaju pracownie, biura i warsztaty.

Staroświeckie lampy w minimalistycznym otoczeniu

Na szczęście w jednym pomieszczeniu możemy zamontować więcej niż jedną lampę. W stworzeniu nastroju w pomieszczeniach takich jak łazienka, przedpokój czy sypialnia może pomóc nam naścienny kinkiet hotelowy z candellux.com.pl, kojarzący się z wnętrzami staroświeckich hoteli. Dopasowanie kinkietu hotelowego czy staromodnej lampy stołowej do nowoczesnego wnętrza wcale nie jest trudne. Pomieszczenie urządzone minimalistycznie, na przykład w stylu skandynawskim czy industrialnym, tylko zyska na charakterze i przytulności, jeśli wpasujemy do niego ozdobne, vintagowe lampy. Zestawiając kontrastowe elementy uzyskamy interesujący efekt. Kinkiety z żarówkami o delikatnym, żółtym świetle możemy umieścić na przykład nad łóżkiem, koło fotela przeznaczonego do czytanie wieczorami czy obok wanny, podczas gdy do głównej lampy nasufitowej w pomieszczeniu zamocujemy żarówkę o jaśniejszym, białym świetle. Przy takim układzie możemy używać tego oświetlenia, które będzie nam akurat potrzebne.