Żarówka gu10 – co należy o niej wiedzieć?

Choć żarówka gu10 od lat jest standardowym elementem domowego oświetlenia, to jednak w dalszym ciągu jej zakup dla wielu osób stanowi spory problem. Sytuacji nie poprawiło pojawienie się na rynku nowej odmiany też żarówki, czyli modelu led. O czym więc należy wiedzieć, gdy kupuje się taką żarówkę? Jak dokonać możliwie najlepszego jej wyboru?

Czy warto wybrać model led?

Na początek podczas wybierania tego rodzaju żarówki warto rozpocząć przede wszystkim od określenia najważniejszych korzyści, które osiąga się poprzez wybranie modelu typu led. Z jakiego więc powodu warto dopłacić do tej nadal drogiej wersji żarówki?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że pomimo zapłacenia większej ceny w sklepie, otrzyma się możliwość znacznego oszczędzania podczas samego jej użytkowania. Taka żarówka nie tylko nie pobiera tak wiele energii, jak standardowa wersja halogenowa, lecz co więcej, zapewnia tyle samo, a często nawet więcej światła. Co więcej, jest to również żarówka o wysokiej trwałości, więc bez trudu będzie mogła być używana przez wiele lat po zakupie.

Na koniec podczas analizowania korzyści płynących z zakupu takiej żarówki wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że technologia led umożliwia wybranie jej konkretniej barwy. Powoduje to, że każdy użytkownik może możliwie najlepiej dobrać rodzaj ośmielenia obecny w jego domu.

Jaką temperaturę żarówki wybrać?

Skoro poruszony już został temat barwy jaką generuje żarówka gu10 (więcej), warto się dokładnie dowiedzieć, co jest dostępnego na rynku i kiedy powinno się stosować konkretne rozwiązanie.

Żarówki tego rodzaju charakteryzują się różnym odcieniem barwy ciepłej. Może to być kolor bardziej wpadający w żółć, lecz również może być zupełnie biały, powoli zbliżający się do niebieskiego. To, jaki konkretnie odcień się zastosuje, zależy od tego, w jakim pomieszczeniu dana żarówka będzie montowana, a także jakie będzie jego przeznaczenie. Od czego więc należy zacząć?

Kolor biały ciepły, czyli o temperaturze około 3000K, to idealna propozycja do tych wnętrz, które służą wypoczynkowi. Kolor ten buduje przyjemną domową atmosferę, więc świetnie sprawdza się jako światło dekoracyjne w salonie czy też sypialni. Często stosowany jest także w kuchni. Jeśli natomiast chce się mieć dobre oświetlenie w przestrzeni przeznaczonej do nauki lub pracy, poleca się w takim wypadku wybranie żarówki białej zimnej, czyli o temperaturze około 4000K.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na sam koniec podczas wybierania takiego rodzaju żarówki warto również sprawdzić to, jaka będzie szerokość wiązki emitowanego przez nią światła. W przypadku modelu gu10 najczęściej spotykaną wersją jest zakres od 24 do 40.