Drewno to nieprzewidywalny materiał, który wymaga wprawy przy malowaniu

Drewno, z którego planujesz wybudować dom, altankę, ławkę, stolik z krzesłami na taras czy huśtawkę ogrodową, poddane będzie działaniu wielu czynników zewnętrznych. Taki materiał jest elastyczny – może kurczyć się, pęcznieć, chłonąć wilgoć, a nawet pękać. Zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi jest zatem nie lada wyzwaniem.

Powłoka bezbarwna, półprzezroczysta czy pigmentowana?

Drewno jest wymagającym materiałem konstrukcyjnym czy budowlanym, a przy tym jest całkiem nieprzewidywalne. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, takiej powłoki powinieneś użyć do zabezpieczenia jego powierzchni.

Do wyboru masz:

  • powłoki bezbarwne
  • powłoki półprzezroczyste
  • farby do drewna pigmentowane.

Pierwsze dwa rodzaje powłok do drewna są dość popularne, jednak nie są one zbyt odporne na działanie czynników atmosferycznych. Największą odpornością na działanie wody oraz promieniowania słonecznego wykazują się farby pigmentowane.

Drewno przez cały czas może chłonąć lub oddawać wilgoć, dlatego farba do drewna na zewnątrz powinna uwzględniać również taką jego właściwość. Pigmentowane farby sprostają temu zadaniu.

Aplikacja farby

Do aplikacji farby można używać pędzla, wałka lub natrysku. Najlepszy efekt estetyczny uzyskuje się aplikując farbę natryskiem. Jednak wymaga to wprawy i sporego doświadczenia. Uzyskany efekt naprawdę cieszy oko.

Jeśli zdecydujesz się na malowanie drewna wałkiem, to specjaliści zalecają użycie tego wykonanego z mikrofibry. Farbę do drewna należy nakładać cienkimi warstwami – przejdź do oferty. Pomiędzy kolejnymi warstwami nakładanymi na powierzchnię drewnianą należy zastosować szlifowanie papierem ściernym o drobnej granulacji.

W przypadku drewna bardzo chłonnego, zapewne trzeba będzie nałożyć dwie lub trzy warstwy farby. Wówczas można uzyskać bardzo dobry efekt wizualny oraz jednolite pokrycie kolorem.