4 zastosowania kotwy chemicznej

Przeznaczeniem kotwy, jak sama nazwa wskazuje, jest mocowanie elementu do podłoża. Kotwy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów i służą do mocowania np. drewnianych słupów ogrodzeniowych. Natomiast kotwa chemiczna jest to rodzaj preparatu, który pomaga zamocować dyble czy śruby w niestabilnym podłożu.

Drobne elementy dekoracyjne

  Bardzo często na ścianach mieszkania umieszczane są obrazy, zegary czy uchwyty na kwiaty doniczkowe. O ile małe obrazki można zawiesić w bardzo prosty sposób na dwustronnej taśmie klejącej, to większe obrazy czy lustra raczej powinny być zamocowane na solidnym haku. Aby mieć pewność, że dybel nie wysunie się z kruszącej się ściany można zabezpieczyć otwór kotwą chemiczną.

Półki, karnisze, lampy i ceramika łazienkowa

  Bardzo ciężkie elementy zamocowane na ścianie czasami mogą naruszyć tynk. W efekcie dookoła dybla wykrusza się ściana i mocowanie traci na swojej mocy. Aby zapobiec tego typu sytuacji stosuje się kotwy chemiczne, które wzmacniają tynk wokół dybla.

Ogrodzenia

  Kotwy chemiczne można także stosować na zewnątrz. Mocując ogrodzenie do podłoża, które musi być mocne i nie może się wykruszyć. Zastosowanie preparatu przeciwdziała „wyrobieniu” się otworów w których znajdują się śruby trzymające słupki ogrodzeniowe.

 

Anteny i szyldy

  Bardzo często tynki na ścianach zewnętrznych narażone na warunki atmosferyczne są bardzo kruche i zamocowanie czegokolwiek na nich jest bardzo trudne. Niezbędna okazuje się kotwa chemiczna, która wzmocni każde podłoże i pozwoli na przykręcenie do elewacji anteny czy tablicy informacyjnej.