Projekt domu parterowego – na co zwrócić uwagę?

Domy parterowe nowoczesne to rozwiązanie coraz popularniejsze na rynku budowlanym, jednak duże bryły, jakimi są takie powierzchnie mieszkalne, mogą nastręczać pewnych problemów podczas ich projektowania. Na co zwrócić największą uwagę, projektując nowoczesną parterówkę?

Rozmiar działki

Nowoczesny dom parterowy projekt i ewentualna późniejsza budowa zakładają, że działka, na której ma powstać dom, jest dość duża. W ten sposób można mieć pewność, że pomieścimy wszystkie niezbędne pomieszczenia. Zasadniczo, jest to wada tego typu budynków: aby zyskać naprawdę dużą powierzchnię użytkową, musimy zdecydować się na zakup sporej działki.

Rozwiązanie idealne dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych

Choć nie myśli się o tym na starcie, nowoczesna parterówka jest idealnym rozwiązaniem również na jesień życia: brak schodów oraz konieczności wchodzenia po nich kilkanaście razy dziennie jest znaczącym odciążeniem dla stawów. To również bardzo bezpieczna opcja dla rodzin z małymi dziećmi, które szczególnie chętnie wspinają się po schodach mimo początkowego braku umiejętności w tym zakresie.

Niższe koszty urządzenia domu

Dzięki temu, że parterowe domy są znacznie tańsze w samej konstrukcji (brak dodatkowego piętra, stropu, schodów i innych) – można sobie pozwolić na znacznie większa ekstrawagancję finansową w urządzaniu wnętrza. To, co byłoby nieosiągalne w przypadku domu piętrowego – dla parterówki jak najbardziej wchodzi w grę.

Warto również pamiętać o inwestycji w wysokiej jakości zabezpieczenia. To, co jest zdecydowaną zaletą parterówek, jest także znaczącą wadą: wszelkie okna i drzwi tarasowe znajdują się bezpośrednio przy gruncie, co oznacza konieczność lepszego zabezpieczenia domu. Jednocześnie, niższe koszty jego urządzenia dają możliwość inwestycji na przykład w nowoczesny monitoring.

Źródło: Domywstylu