Czy nowoczesny dom piętrowy bez garażu to dobry wybór?

Pomimo tego, że jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej zmotoryzowani, projekty domów piętrowych bez garażu cieszą się stale coraz większą popularnością. Z czego to wynika i czy aby na pewno ogólne społeczny kierunek budownictwa jest słuszny? Faktycznie dom piętrowy bez garażu to tak dobre rozwiązanie?

Dlaczego bez garażu?

Wiele osób budujących obecnie domy zauważa, jak wiele problemów generuje obecny w jednej bryle budynku garaż i pomieszczenia mieszkalne. To prawda jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba wychodzić np. na deszcz podczas powrotów do domu i wejść po prostu z garażu od razu do salonu lub kuchni. Niestety takie rozwiązanie posiada całkiem sporą ilość wad.
Zdecydowanie najważniejszą wadą posiadania garażu w domu, są dostające się do wnętrz pomieszczeń spaliny. Oczywiście można stosować odpowiednie drzwi czy też innego typu rozwiązania, lecz spaliny w mniejszym lub większym stopniu, tak czy inaczej, dostaną się do domu. Podobnie z resztą jak hałas, który towarzyszy wjeżdżającemu do garażu samochodowi. Na koniec warto zauważyć również to, że nowoczesny dom piętrowy bez garażu (kliknij) prezentuje się o wiele lepiej od strony estetyczne, niż ten, który garaż zawiera. Łatwo jest zauważyć, jak mocno duże drzwi garażowe zaburzają estetyczną stronę całej elewacji.

Czy jest to słuszny kierunek?

Przeciwnicy domu jednorodzinnego bez garażu mogą powiedzieć, że szuka się problemu tak, gdzie go nie ma. Że garaż w domu to rozwiązanie praktyczne oraz wygodne, co powoduje, że nie ma sensu szukać innych pomysłów. Jest to oczywiście spory błąd, ponieważ jak łatwo zauważyć po powyższych przykładach, garaż w domu to często bardzo poważny problem. Z tego powodu warto rozważyć budowę garażu jako osobnej budowli, niepołączonej z domem. Będzie to nie tylko estetyczniejsze, lecz również i wygodniejsze dla mieszańców domu.