Lampy w stylu art deco

Styl art deco rozwinął się we Francji w okresie międzywojennym.
Nastał po secesji, gdzie wszędzie górowała falista linia i ornament kwiatowy. Art deco był w odróżnieniu od niej mocno zgeometryzowany. Dążył do symetrii i harmonii. W przedmiotach codziennego użytku odnajdywał piękno. Miał być dostępny dla wszystkich. Narodził się styl pełen luksusu, który czerpał wzory z przeszłości i tworzył nowoczesne formy. Meble i dodatki w stylu art deco nigdy nie straciły na swej popularności. Można dopasować je właściwie do każdego nowoczesnego stylu, bo prezentują się doskonale.

Geometryczny kształt i solidne wykonanie

Tak jak pozostałe dodatki, tak lampy art deco (zobacz) charakteryzują się ciekawym i eleganckim wyglądem, czasami o nieco futurystycznych kształtach. Wykonane są solidnie z dobrych materiałów, z dbałością o każdy szczegół. Są trwałe i długo zachowują swój świetny wygląd, co decyduje o ich szerokiej popularności. Wiszące lampy art deco mają geometryczne kształty i przybierają często dość duże rozmiary. Ich rozmiar jest jedną z ich cech charakterystycznych. Miały zwracać uwagę i zachwycać. Także ze względu na wielkość zapewniają rewelacyjne oświetlenie.

Kształty mają często długie i pionowe. Wykonane są z chromu, miedzi, mosiądzu. Przeważają wśród nich barwy białe, czarne, złote lub srebrne. Abażury kinkietów i lamp art deco stojących wykonywane były i są ze szkła i porcelany. Ich kolorystyka jest nieco bardziej rozbudowana. Można spotkać lampy w kolorze głębokiej zieleni, bordo lub jasnych barw w geometryczne wzory.

Prostota i elegancja w najlepszym wydaniu

Znawcy stylu wiedzą, że lampy art deco spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim pełnią funkcje estetyczną. Docenianą głównie wieczorem, gdy w ciemnościach zabłysną światła lamp art deco wiszących, stojących, kinkietów lub plafonów. Ich nowy kształt i kolor wyodrębni mrok. Będą dodatkowo świetnym źródłem światła. Ze względu na swoją wielkość i ilość punktów świetlnych doskonale spełnią swą funkcję podstawową.
Prostota kształtu, odważne zestawienia kolorystyczne i świetna jakość wykonania decydują o tym, że oświetlenie w stylu art deco ma grono swoich stałych wielbicieli.

Można dopasować je do niemal każdego stylu wnętrza. Zwraca na siebie uwagę kształtem i rozmiarem. Może tworzyć odpowiedni klimat dowolnego wnętrza. Lampy art deco można często spotkać w hotelach, restauracjach, teatrach. Decydują o tym zapewne rozmiary, wręcz pałacowe formy, jasne barwy, spora ilość punktów świetlnych i doskonałe materiały użyte do ich wykonania.