Nowoczesny dom ekonomicznym rozwiązaniem

Projekty domów nowoczesnych potrafią wręcz zachwycać. Nawet w przypadku gotowych rozwiązań można liczyć na bogatą i zróżnicowaną ofertę. Daje to duże pole do popisu inwestorom. Poszukiwania najczęściej dotyczą domu nowoczesnego, ergonomicznego, funkcjonalnego, wygodnego i stylowego. Na to wszystko składa się wiele czynników, które trzeba mieć na uwadze przy wyborze projektu domu nowoczesnego.

Dom nowoczesny tani w budowie, czyli jaki?

Jeśli dom ma być nowoczesny i jednocześnie ekonomiczny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

• metraż,
• liczba kondygnacji,
• dach,
• piwnica,
• garaż,
• okna,
• taras/balkon.

W poszukiwaniu domu ekonomicznego w budowie, trzeba mieć na uwadze to, aby wybrać odpowiedni metraż – taki dopasowany do rzeczywistych potrzeb przyszłych domowników, bez dodatkowych przestrzeni. Tańsze w budowie od domów piętrowych są oczywiście te parterowe ze względu na mniejsze ilości potrzebnych materiałów budowlanych. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie też budowa domu z poddaszem użytkowym. Jeśli chodzi o bryłę, to najtańsze będę te o prostej formie. Do najtańszych zalicza się budynki o bryle prostokąta. Znaczenie ma też dach – tańszy będzie ten o nieskomplikowanym kształcie. Dobrym wyborem będzie prosty, dwuspadowy dach, bez załamań i luk.

W poszukiwaniu oszczędności

Jeśli zależy nam na niedrogim domu nowoczesnym, wybierzmy taki bez piwnicy, gdyż jej wykonanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kolejną kwestią jest garaż. Najtaniej będzie wybudować go w obrysie budynku. Na oknach też można zaoszczędzić – im mniej dużych przeszkleń, tym koszty będą niższe. Najtańszym wyborem będą okna prostokątne, a nie okrągłe czy łukowe. Przy ograniczonym budżecie najlepiej jest zrezygnować z tarasu i balkonu. Trzeba też pamiętać o tym, że takie balkony są mostkiem termicznym, przez który następuje utrata ciepła z budynku, co w okresie grzewczym jest bardzo istotne. Im mniej takich mostków termicznych, tym można liczyć na większe oszczędności w skali roku, jeśli chodzi o koszty ogrzewania.